Kalendarz wydarzeń

[ZAKOŃCZONE WYDARZENIE] PIERWSZA KASZUBSKA N(M)OCNA DROGA KRZYŻOWA
Piątek, 05 Kwiecień 2019, 20:00
Do Sobota, 06 Kwiecień 2019
Odsłon : 7969
Kontakt  tel. 694 061 806 (O. Dariusz Szymaniak OFM) Przedstawiciel Vera Virtu tel. 730 719 785 (Wojciech Wolski)
vera virtu plakat nocna droga krzyzowa

[ZAKOŃCZONE WYDARZENIE]  PIERWSZA KASZUBSKA N(M)OCNA DROGA KRZYŻOWA

Droga Krzyżowa…czym ona jest? Tak naprawdę. I czym ona jest dla mnie...?

Proponowana przez nas dla wszystkich mężczyzn i kobiet Kaszubska N(M)ocna Droga Krzyżowa o długości łącznej ok. 47,80 km jest swoistym rodzajem modlitwy. Modlitwy indywidualnej, pełnej duchowej medytacji, przemyśleń i refleksji. Jest to moment szczególny. To Wielki Post - okres, w którym przygotowujemy się przeżywania Męki Pana Jezusa a następnie Jego Wielkiego Chwalebnego Zmartwychwstania.

Nie jest to pielgrzymka, nie jest to również turystyczne wyjście piknikowe. Nie ma tu rozmów. Jesteś tylko Ty, a wraz z Tobą prawdziwa wewnętrzna modlitwa, rozważanie, medytacja i...naprawdę głębokie skupienie. To musi być prawdziwy „poligon” duchowy. Może zastanawiasz się ...PO CO?

Wszystko po to by wyjść na spotkanie z Nim - Bogiem, oraz by przez zmaganie z własnymi słabościami, zmęczeniem i prawdziwym bólem zrozumieć przynajmniej w minimalnym stopniu to czego doświadczał Jezus gdy cierpiał dla nas i za nas. I pomimo tego, że jego cierpienie było zwyczajnie nieporównywalnie wielkie – możesz również tego doświadczyć. Wszystko po to by zmierzyć się i rzetelnie rozliczyć ze swoimi przyzwyczajeniami, słabościami. Ofiarować siebie i swój trud po to by zrozumieć głębię i moc wiary, a przede wszystkim poczuć chęć dokonania prawdziwej przemiany w swoim życiu. Życiu, które po zmianach ma polegać na ciągłym i regularnym spotkaniu z Bogiem i dobrymi relacjami z jego Synem.

Jednak...jest coś z czego musisz sobie zdawać sprawę i musisz być świadomy: Zadaj sobie pytanie czy tego NAPRAWDĘ chcesz? Czy jesteś gotowy lub gotowa do zmian w swoim życiu. Musisz wiedzieć, że samo podjęcie wyzwania to nie wszystko...to jeszcze nie powoduje żadnych zmian. Na początku będzie normalnie... po prostu będziesz iść. Po kilkuset metrach, kilku kilometrach nic nie poczujesz. Ot taki zwykły spacer, marsz. Idziesz z kimś bliskim – jest miło. Jest dobra pogoda i jest ciepło. Super... Czytanie rozważań przy latarce – czołówce. Jest fajnie, coś innego, ciekawego....

Prawdziwe zmaganie zacznie się w momencie, którego nie jesteś w stanie przewidzieć. Pojawi się trud, pojawi się zmęczenie. Zacznie się na dowolnym odcinku, kilometrze i zapewne będzie trwało. Będzie Ci towarzyszyć do końca. Możesz sobie wyobrazić to, że Panu Jezusowi też towarzyszył ból i samotność. Tak...będą bóle nóg, ogólne zmęczenie, wyczerpanie. Będzie zimno, dodatkowo może zniechęcać padający mocno deszcz, wiejący zimny wiatr. Być może nie będzie nikogo wokół Ciebie. Będzie bardzo ciężko. Pojawi się zniechęcenie, zwątpienie i kolejne pytania o sens: Po co to wszystko? Dlaczego? Czy dobrze zrobiłem?

Właśnie na tym polega prawdziwe zmaganie się. Nie tylko z okolicznościami przyrody ale tak naprawdę z samym sobą. Ze zwątpieniem, ze zmęczeniem. Wtedy prawdopodobnie odkryjesz siłę wiary. Siłę, która pozwoli Tobie iść dalej. Tam...dalej z każdym kilometrem zaczniesz rozumieć, że można coś zmienić w swoim życiu i jesteś właśnie na tej dobrej drodze...Nic już nie będzie się liczyć tylko to czy naprawdę wierzysz i naprawę ufasz...Wtedy podziękujesz Jemu, bo cały czas był i jest i będzie z Tobą...
...Tym właśnie jest Droga Krzyżowa. N(M)ocna. Nasza. Twoja...


INFORMACJE OGÓLNE I ZASADY OBOWIĄZUJĄCE PODCZAS TRWANIA KASZUBSKIEJ N(M)OCNEJ DROGI KRZYŻOWEJ

1. Ideą Kaszubskiej N(M)ocnej Drogi Krzyżowej (inspirowanej również dziełem powszechnie znanym jako Ekstremalna Droga Krzyżowa) jest: prawdziwie głębokie przeżycie duchowe, modlitewne, refleksyjne, chęć doświadczenia prawdziwego zmagania z sobą samym i dokonania prawdziwych przemian we własnym życiu. Jest to również wydarzenie wpisujące się w uroczystości związane z obchodami 20 rocznicy Koronacji Obrazu Matki Bożej Wejherowskiej.

2. Inicjatorami realizacji Kaszubskiej N(M)ocnej Drogi Krzyżowej jest Grupa MęskaVera Virtu oraz Franciszkanie z Klasztoru  przy Sanktuarium Pasyjno – Maryjnym w Wejherowie.

3. Propozycja uczestnictwa w Kaszubskiej N(M)ocnej Drogi Krzyżowej jest skierowana do wszystkich kobiet i mężczyzn.

4. Każdy uczestnik powinien uczestniczyć we Mszy Św. rozpoczynającej wydarzenie 05.04.19 godz. 20.00 –miejsce: Kościół Trzech Krzyży na Kalwarii Wejherowskiej.

5. Każdy uczestnik podejmuje trud wyjścia indywidualnie we własnym zakresie i na własną odpowiedzialność. Nie jest to pielgrzymka, nikt nie zabezpiecza trasy i jej przejścia. Każdy wyruszający w drogę podejmuje własny trud,  zmagania o chęć przemiany własnego życia na lepsze oraz spotkanie z Bogiem.

6. Droga Krzyżowa jest drogą do pokonania w nocy, po wyznaczonej i oznaczonej trasie.

7. Nikt nie zagwarantuje dobrej pogody, dlatego każdy uczestnik jest zobowiązany do przygotowania się na każdą ewentualność, a przede wszystkim na zmienne warunki atmosferyczne (ulewny deszcz, silny wiatr, błoto) – każdy jest zobowiązany do zagwarantowania sobie stosownego ubioru i obuwia odpowiedniego do długich wędrówek.

8. Każdy uczestnik pokonuje drogę w skupieniu, milczeniu tym samym stwarzając sobie przestrzeń na spotkanie z Bogiem.

9. Nie jest istotne kto jest na jakim „poziomie” swojej wiary  - uczestnictwo nie jest od tego uzależnione – ważne jest to jakie mogą się dokonać przemiany w każdym z nas indywidualnie.

10. Uczestnictwo w Drodze Krzyżowej nie jest wskazane dla osób bardzo zamkniętych, wręcz nie chcących dokonywać przemian w swoim życiu, osób fanatycznych, osób otwarcie oceniających innych i stawiających siebie wyżej niż innych. Tym bardziej uczestnictwo w Drodze Krzyżowej nie wskazane jest również dla osób bez tzw. „wyobraźni” - tych, którzy są pewni, że jak nie dadzą rady to ktoś im pomoże. To indywidualna droga, w której każdy ponosi indywidualne ryzyko w jej uczestnictwie.

11. Trasa o łącznej długości 47,80 km przebiega głównie oznaczonymi ścieżkami, leśnymi traktami, uliczkami. Poszczególne Stacje Kaszubskiej N(M)ocnej Drogi Krzyżowej są umiejscowione co kilka kilometrów.

12. Na poszczególnych stacjach przez osoby w habitach mnichów będą wręczane rozważania do danej stacji, do której przybył uczestnik. Po rozważaniach, modlitwie uczestnik udaje się do kolejnej stacji, do której wiedzie oznaczona trasa. Istnieje również możliwość śledzenia trasy z mapy umieszczonej na stronie www.veravirtu.pl. Geolokalizacja pozwala uczestnikowi podążać za śladem wyznaczonej trasy.

13. Koordynator przebiegu I-wszej Kaszubskiej N(M)ocnej Drogi Krzyżowej – Wojciech, nr tel. 730719785 – kontakt jedynie w sytuacji wymagającej interwencji na trasie w trakcie trwania Drogi (niespodziewana sytuacja związana z zagrożeniem życia lub zdrowia)

14. Trasa oznaczona jest odblaskowymi elementami w kształcie trójkątów widocznymi po oświetleniu ich latarkami. Dodatkowo również oznakowana jest w newralgicznych, potencjalnie niebezpiecznych  miejscach taśmą (żółto-czarną) – przejścia przez główne drogi, strumienie. Oznaczenia umieszczone są na drzewach, słupach oświetleniowych, skrzynkach – należy zwracać szczególną uwagę na oznaczenia aby nie zgubić drogi.

15. Ostatnia Stacja Kaszubskiej N(M)ocnej Drogi Krzyżowej jest zlokalizowana w Kościele pw. Św. Anny w Wejherowie ul. Reformatów 19. Przed wejściem (lub wewnątrz) uczestnikom, którzy dotrą na miejsce – będą wręczane ostatnie rozważania oraz potwierdzenie ukończenia Drogi Krzyżowej.

16. Uczestnicy zarejestrowani na stronie www.veravirtu.pl w pakiecie uczestnika (więcej o nim w regulaminie) otrzymają również żeton na posiłek, który będzie wydawany najpóźniej do godz. 11:30 w sali jadalnej Domu Pielgrzyma znajdującej się po lewej stronie od furty klasztornej obok głównego wejścia do Kościoła pw. Św. Anny.

17. Trasa Kaszubskiej N(M)ocnej Drogi Krzyżowej przebiega przez następujące lokalizacje:
 - Wejherowo – Kościół Trzech Krzyży na Kalwarii Wejherowskiej – Start
 - Zybertowo k/ Gościcino
 - Gościcino (kościół)
 - Zielony Dwór
 - Luzino (kościół)
 - Kębłowo (okolice)
 - Kochanowo (okolice)
 - Góra (kościół)
 - Kniewo (Salezjańskie Centrum Młodzieży)
 - Piaśnica (Sanktuarium – stacja Drogi Krzyżowej)
 - Wejherowo – Kościół Św. Anny przy Klasztorze (jest to również miejsce ostatniej XIV Stacji Drogi Krzyżowej)
Na trasie będą rozmieszczone poszczególne stacje Drogi Krzyżowej, na których będą wręczane rozważania do danej stacji.

18. W trakcie Drogi Krzyżowej dla uczestników będzie otwarta kaplica w Salezjańskim Centrum Młodzieży im. Św. Jana Bosko w Kniewie – będzie również możliwość spowiedzi dla chętnych uczestników, którzy dotrą na miejsce – (otwarte do ok. godz. 4:30)

19. Pamiętajmy ! Droga Krzyżowa to nie turystyczne wyjście, piknik – to droga skupienia, refleksji i przemian – każdego indywidualnie.

 

REGULAMIN

 
1. Kaszubska N(M)ocna Droga Krzyżowa jest formą indywidualnej modlitwy duchowej w wymiarze długiego spaceru.

2. Kaszubska N(M)ocna Droga Krzyżowa nie jest pielgrzymką, zorganizowanym wyjazdem, wydarzeniem rangi planowanego tłumnego zgromadzenia, imprezy masowej itp.

3. Staramy się zachować milczenie w trakcie Drogi Krzyżowej od I-wszej stacji do ostatniej. Prosimy uszanować prawo innych uczestników do głębszego przeżywania Misterium Męki Pańskiej dzięki skupieniu oraz ciszy. Ma to na celu indywidualne, osobiste przeżywanie Drogi Krzyżowej.

4. Zapisy na uczestnictwo w Drodze Krzyżowej jedynie ON-LINE na stronie www.veravirtu.pl

5. Uczestnictwo w Kaszubskiej N(M)ocnej Drodze Krzyżowej jest bezpłatne.
Na terenie kościoła przed mszą św. oraz bezpośrednio po niej osoby zapisane będą mogły nabyć pakiet uczestnika, którego zakup wspiera realizację przygotowania wydarzenia. W pakiecie znajdą się m.in. opaska odblaskowa z logo wydarzenia, żeton na posiłek, koperta do zawieszenia na szyję na rozważania - cena pakietu uczestnika wynosi 25 zł

6. Każdy może przejść trasę w dowolnym czasie, również po dacie realizacji wydarzenia – jest to jedynie propozycja indywidualnej formy modlitwy.

7. Przed wyruszeniem w trasę zadbaj o następujące sprawy:
- przygotuj własny prowiant (jedzenie w odpowiedniej ilości, kaloryczności, napoje (kawa, herbata, woda)
- zapewnij sobie odpowiedni ubiór stosowny do zmian pogodowych (ciepłe ubrania, wodoodporne buty, płaszcz przeciwdeszczowy) WAŻNE! Trasa może być w niektórych miejscach bardzo śliska i grząska.
- musisz mieć latarkę (najlepiej czołową), dodatkowe baterie, odblaski (najlepiej kamizelka odblaskowa), naładowany telefon komórkowy (power bank), opatrunki, niezbędne leki
- poinformuj bliskich o planowanym wyjściu
- sprawdź prognozę pogody przed wyjściem z domu
- zabezpiecz sobie realizację transportu powrotnego z miejsca zakończenia Drogi Krzyżowej lub innego miejsca w trakcie rezygnacji z dalszej drogi
- bądź świadomy nieprzewidzianych wydarzeń, które mogą wydarzyć się na trasie – stąd musisz być świadomy z ryzyka i wyrażonej własnej zgody w uczestnictwie i takim wydarzeniu
- zaplanuj sobie powrót z Drogi Krzyżowej, zapoznaj się z obszarem trasy Drogi Krzyżowej

8. Każdy uczestnik może zabrać ze sobą różaniec, kijki do nordic walking. Można sobie przygotować ewentualnie własny, niewielki krzyż. WAŻNE! Krzyży nie pozostawiamy przy ani w Kościele pw. Św Anny po zakończonej Drodze Krzyżowej (póki co nie ma na nie przeznaczonego miejsca oraz osób do ich sprzątania i utylizacji).

9. Pamiętaj! Aby przez całą trasę zachować porządek i czystość. Również w miejscach planowanego indywidualnego postoju zachowaj po sobie czystość. Śmieci wyrzucamy do zlokalizowanych na trasie pojemników i koszy na śmieci.

10. Na trasie a szczególnie na jej fragmentach prowadzących poboczem jezdni zachować należy przepisy ruchu drogowego i szczególną ostrożność. O bezpieczeństwo należy  indywidualnie zadbać w tym również zadbać o dobrą własną widoczność dla innych (np. kierowców) - szczególnie nocą.

11. Na poszczególnych stacjach zajmuj rozważnie miejsca aby inni je również mieli na modlitwę i rozważania.

12. Postoje poza stacjami Drogi Krzyżowej nie są zaplanowane – to indywidualna kwestia każdego uczestnika.

13. Prosimy aby bardzo rozważnie wziąć pod uwagę uczestnictwo osób niepełnosprawnych, zależy to m.in. od stopnia niepełnosprawności - trasa uwzględnia wzniesienia i inne uwarunkowania terenowe o wymagającym, wysokim stopniu trudności – trasa opracowana została dla osób w pełni sprawnych ruchowo.

14. Osoby niepełnoletnie pozostające pod władzą rodzicielską biorą udział w Drodze Krzyżowej  jedynie tylko i wyłącznie za zgodą opiekunów prawnych.

15. WAŻNE! Pomimo wszystkich przekazywanych ostrzeżeń i informacji może wydarzyć się taka sytuacja w której należy pilnie zareagować gdy ktoś będzie miał problemy. Pilne reakcji będą sytuacje w których:
     -  ktoś uległ wypadkowi lub nagłemu zachorowaniu,
     -  ktoś z uczestników będzie leżał lub dłużej siedział bez ruchu,
     -  ktoś będzie mieć widoczne problemy z chodzeniem lub oddychaniem,
     -  ktoś wyraźnie prosi o pomoc.

    Jeżeli wystąpi któraś z tych sytuacji lub inna, w której ktoś potrzebuje pomocy – należy     wziąć odpowiedzialność. Po zapewnieniu własnego bezpieczeństwa, należy udzielać pierwszej pomocy – jest to powinność każdego z nas. Jeżeli sytuacja będzie przekraczać     możliwości uczestnika, należy wezwać pomoc dzwoniąc na numer ratunkowy 112.

Po ukończeniu trasy Kaszubskiej N(M)ocnej Drogi Krzyżowej nie zapomnij wysłać do nas maila na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.dzieląc się z nami swoimi refleksjami, przeżyciami, opiniami, możesz to zrobić również za pośrednictwem naszego profilu na FB: www.facebook.com/veravirtu.
 

Trasa wydarzenia

logo KNDK

Info:

localization

Kliknij na tarczę (kółko), aby uzyskać aktualną lokalizację na mapie. UWAGA: Pamiętaj, aby mieć udostępnioną opcje "lokalizacji" na smartphonie.

przyciski

Możliwość przybliżania oraz oddalania widoku mapki na przyciskach +/-.

Start: Piątek, 05 Kwiecień 2019, 19:45 - Zbiórka Kościół Trzech Krzyży na Kalwarii Wejherowskiej

Kontakt:

tel. 694 061 806 (O. Dariusz Szymaniak OFM)

tel. 730 719 785 (Wojciech Wolski - Przedstawiciel Vera Virtu)

KORZYSTAJ ZE SWOJEGO TELEFONU I PRZEGLĄDAJ TRASĘ

Mapka z trasą do pobrania i wydrukowania

ZAPISZ SIĘ ON-LINE (OPŁATY NA MIEJSCU)


Miejsce : Zbiórka Kościół Trzech Krzyży na Kalwarii Wejherowskiej
Organizatorzy:
Kościół św. Anny ul. Reformatów 19, Wejherowo, Vera Virtu, Sanktuarium Pasyjno-Maryjne

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.